Fotowoltaika Łódź  AD Serwis Energia

Prąd ze słońca

Fotowoltaika znajduje obecnie zastosowanie, mimo stosunkowo wysokich kosztów (choć te drastycznie maleją, a w opracowaniu są nowe, tańsze technologie np: oparte na perowskitach), w porównaniu z tzw. źródłami konwencjonalnymi, z dwóch głównych powodów: ekologicznych (wszędzie tam, gdzie ekologia ma większe znaczenie niż ekonomia), oraz praktycznych (promieniowanie słoneczne jest praktycznie wszędzie dostępne).

Głównym surowcem do produkcji ogniw fotowoltaicznych jest wafel krzemowy, lecz nie amorficzny, ale krystaliczny. Pojedyncze ogniwo jest w stanie wygenerować prąd o mocy 1-6,97 W. W celu maksymalizacji uzyskiwanych efektów, ogniwa łączone są w moduły fotowoltaiczne (grupy ogniw w urządzeniu). Ogniwa są najczęściej produkowane w panelach o powierzchni 0,2 – 1,0 m². Ogniwa te przede wszystkim są stosowane w technice kosmicznej. Ich zaletami są bezobsługowość oraz duża żywotność, gwarantowana na 25 lat. Oprócz tego są stosowane jako źródło zasilania samodzielnych urządzeń, np. boi sygnalizacyjnych, świateł drogowych itp. Zaczynają również docierać do budowli i budynków, zwłaszcza tych oddalonych od sieci energetycznych.

Ogniwa fotowoltaiczne wykorzystywane są również w elektronice użytkowej (kalkulatory, lampy ogrodowe, oświetlanie znaków drogowych), zasilaniu układów telemetrycznych w stacjach pomiarowo rozliczeniowych gazu ziemnego, ropy naftowej oraz energii elektrycznej, zasilanie automatyki przemysłowej i pomiarowej, a także produkcji energii w pierwszych elektrowniach słonecznych. Ogniwa tego typu wykorzystywane są również w użytku domowym. Mylone są one często z kolektorami słonecznymi, które odróżniają się tym, że przekształcają energię promieniowania słonecznego w ciepło.

Fotowoltaika przeżywa intensywny rozwój: Na koniec 2006 roku na całym świecie zainstalowano 1581 MW paneli fotowoltaicznych, a skumulowana moc wynosiła 6890 MW. Pięć lat później w roku 2011 zainstalowane zostało aż 27 650 MW baterii słonecznych, a moc skumulowana urosła do 67 350 MW. Liderem w mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych są Niemcy (32 380 MW mocy paneli słonecznych). Dla porównania, potencjał polskich konwencjonalnych elektrowni to około 38 000 MW.

Fotowoltaika, jako dziedzina zajmująca się wytwarzaniem energii elektrycznej ze źródła odnawialnego, za jakie w czasowej mikroskali zwykliśmy uważać Słońce, obecnie bardzo dynamicznie się rozwija i należy przypuszczać, że w niedalekiej przyszłości będzie coraz powszechniej stosowana.Już dziś energia słoneczna może być dostępna w Twoim Domu.

Czysta, tania, ekologiczna.

Własna elektrownia słoneczna pracująca bez zbędnych konserwacji i serwisów przez minimum 25 lat.

Podzespoły firm SMA, FRONIUS, ZEVERSOLAR oraz panele IBC Solar gwarantują niezawodność, a zarazem najwyższa stopę zwrotu.


Podstawowymi elementami systemu 

fotowoltaicznego są:

Panel fotowoltaiczny

– jest to niezbędny element każdej instalacji. Odpowiedzialny jest za

przekształcenie energii słonecznej w prąd stały. Obecnie stosowane

panele to panele mono oraz polikrystaliczne charakteryzujące się mocą ok

260 Wp.

Inwerter

– serce każdej instalacji, jego zadaniem jest przekształcenie prądu

stałego w prąd przemienny o parametrach zgodnych z parametrami sieci.

Bateria akumulatorów i regulator ładowania – są to elementy dodatkowe stosowane, gdy chcemy magazynować nadwyżkę wyprodukowanej energii elektrycznej.

Dwukierunkowy licznik energii – jest to urządzenie montowane przez operatora sieci w celu zliczenia wyprodukowanej oraz zużytej energii przez użytkownika.

Konstrukcja dachowa lub na gruntowa – solidna konstrukcja zapewnia bezpieczny i pewny montaż instalacji oraz jej wieloletnią i bezproblemową eksploatację.

  • Instalacja PV nie wymaga pozwolenia na budowę
  • Przyłączenie instalacji do sieci zapewnia operator sieci
  • czas zwrotu instalacji to tylko 7 lat
  • fotowoltaika to darmowa energia dla Twojego domu lub firmy
  • podnosząc energooszczędność wzrasta wartość Twojego domu lub firmy
  • chronisz środowisko
  • gwarancja do 25 lat

Odpowiednio dobrany system do Twojej inwestycji to oszczędności za energię elektryczną. To również niezależność, która pozwoli Ci na wykorzystanie wytworzonej energii dla potrzeb Twojego domu takich jak: sprzęt AGD, klimatyzacja, inteligentne systemy zarządzania budynkiem, itp.

Pomożemy Ci dobrać wielkość instalacji na podstawie indywidualnego zużycia energii. Każdy panel to oszczędność lub/i wyższy zysk dla Ciebie.

zródło: Wikipedia

żródło: Nowaelektro.pl